X OGÓLNOPOLSKI BIEG RASZYŃSKI


06-03-2019

Zdrowe zęby u sportowca


Kilka słów na temat: „Uprawianie sportu a stan zdrowia jamy ustnej” - dr Konrad Rylski z Centrum Stomatologii Raszyn

Próchnica zębów czy stany zapalne w obrębie jamy ustnej mogą być przyczyną poważnych powikłań zdrowotnych. Konsekwencją nieleczonych chorób jamy ustnej są bóle głowy, uszkodzenia stawów, choroby zatok, serca, nerek, układu krążenia i wiele innych. Często objawia się to nagłym bólem w wyniku stanu zapalnego, ujawniającym się w czasie przeciążenia organizmu, czyli m. in. podczas wysiłku fizycznego, jakim jest uprawianie sportu. Dlatego tak ważne jest, aby osoby uprawiające sport miały pewność, że ich zęby są zdrowe, a w jamie ustnej nie ma stanów zapalnych.

Taki zespół poważnych dolegliwości, mających swoje źródło w chorobach m. in. zębów i jamy ustnej nosi nazwę choroby odogniskowej. W jamie ustnej powstają pierwotne ogniska zapalne wywołane przez bakterie, które stamtąd przenikają do całego organizmu. W wielu przypadkach chory nawet nie domyśla się, że jego zęby i jama ustna wymagają leczenia, gdyż często przez długi czas nie odczuwa dolegliwości. Skąd ma zatem wiedzieć, że chore zęby są przyczyną innych problemów zdrowotnych?

Ocena stanu zębów i dziąseł podczas badania bezpośredniego jest możliwa pod warunkiem, że na zębach nie zalegają kamień i osad. To czego nie da się stwierdzić „gołym okiem” widać natomiast na zdjęciu pantomograficznym. Dlatego tak ważne jest, aby w ramach profilaktyki pamiętać o regularnych wizytach higienizacyjnych, a także o wykonywaniu zdjęć pantomograficznych.


realizacja ONEdot